Lakatolj okosan!
A jó idő beköszöntével bevásárláshoz, hétvégi túrákra, munkahelyre történő közlekedésre egyre többen veszik elő a kerékpárjukat. A kerékpározás népszerűségének növekedésével, sajnos a kerékpárlopások is egyre gyakoribbá válnak. Az ellopott kerékpárok értéke meglehetősen változó, egyaránt kelendő a drága és a kevésbé értékes kétkerekű is.
Tegyen meg mindent, hogy az Ön kerékpárját ne tudják eltulajdonítani!
Javaslataink:
- Mindig lakatolja le kerékpárját, akkor is, ha csak öt percre szalad be a boltba vagy a postára.
- A kerékpár lezárásához válasszon erős, vastag láncú vagy komolyabb U-alakú lakatokat, még ha azok drágábbak is! A tolvajok elsősorban azokat a bicikliket keresik, amelyeket vékonyabb vagy egyszerű számzáras lakattal zártak le.
- Hosszabb „parkolás” esetén órát, lámpát, kulacsot, pumpát, mindent, ami mozdítható a kerékpárról, vigye magával!
- Ne tárolja a kerékpárját (még lezárva sem) lépcsőházak folyosóján, pincéjében! A lezárt folyosó sem jelent különösebb akadályt a tolvajoknak. A bicikliket bérházakban zárható kerékpártárolóban célszerű elhelyezni!
- Indokolt a lakótelepi bejárati ajtók becsukódásáról, a biztonsági kamerák működőképességéről meggyőződni.
- Mielőtt - a kaputelefonon történő csöngetést követően - bárkit beengednének az épületbe, győződjenek meg arról, hogy az illető valóban jogosult a belépésre.
- Amennyiben lehetőségük van, szereljék fel a társasház bejáratát szakszerűen kiépített, biztonsági videó rendszerrel!
Figyeljenek arra is, mihez kötik a biciklit!
- Ne lakatolja kerékpárját könnyen elmozdítható oszlophoz, táblához vagy kerítéshez!
- Keressen forgalmas helyet, ahol sok a gyalogos! Általában a nagy tömeg elriasztja a tolvajokat!
- Javasoljuk, hogy jegyezze fel kerékpárja egyedi azonosítóit (pl. típus, vázszám, sérülések, méret, szín, felszerelés), amelyekről érdemes fényképet is készíteni. Ezen adatok segíthetik a felderítést és a kerékpárok visszaadását a tulajdonosok részére.
BikeSafe országos kerékpár-regisztráció!
Regisztrálta már a kerékpárját? Ön is megteheti a www.bikesafe.hu honlapon, vagy keresse az alkalmi regisztráló helyszíneket. Ennek pontos helyszínéről, időpontjáról a lakóhelye szerinti rendőrkapitányságon kap felvilágosítást.
Vizek veszélyei
A víz jó barát, de adott esetben a meggondolatlan ember számára végzetes ellenséggé válhat. Szabadvizek mentén a legbiztonságosabb a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés. Ezeket a helyeket szakemberek választják és jelölik ki. Itt vannak meg a feltételek, amelyek lehetővé teszik – szükség esetén – a gyors mentést. Azonban ezeken a helyeken is ügyelni kell, hogy csak a fürdőhelyet kijelölő bóják között történjen a fürdőzés.
Tilos fürdeni:
- hajóútban,
- a hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében,
- vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében,
- kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt zárt vízisí és vízi robogó (jet-ski) pályák, valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomások területén,
- egészségre ártalmas vizekben,
- a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben,
- vízi jármű kísérete nélkül a Balaton Somogy megyéhez tartozó területén, a parttól 1000 méternél, Veszprém és Zala megyéhez tartozó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra, valamint a Tisza-tó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra;
- éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve, ha a vízterület megvilágított, és legfeljebb a mélyvíz határáig,
- ahol azt tiltó tábla jelzi.
Néhány jó tanács:
- Ne fürödjön teli gyomorral!
- Soha ne ugorjon felhevült testtel a vízbe!
- Figyeljen a víz alatti akadályokra!
- Soha ne ússzon egyedül, társnak lehetőleg felnőttet válasszon!
- Ne ússzon és ne bukjon a víz alá ugrálásra kijelölt területen!
- Figyelje a strand területét jelző bójákat!
- Ne fürödjön alkoholos állapotban!
- Ha nem tud úszni, ne használjon gumimatracot!
- Ismeretlen helyen soha ne ugorjon a vízbe!
Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben.
Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy mentő-gallér használata. Az úszógumi használatánál figyelembe kell venni -mivel egységes méretben készülnek-, hogy ha nem megfelelő szorosságú, akkor a használója könnyen kicsúszhat belőle, ha pedig túl szoros, felbillenés esetén fizikailag nehéz a megfelelő testhelyzet újbóli felvétele, ezért ez könnyen végzetessé válhat. A karúszó nem nyújt megfelelő biztonságot!
Kérjük, tartsák be az Önök biztonságát szolgáló szabályokat!
Kunszentmárton, 2016. június 20.
Fekete Tamásné c.r. őrnagy
kiemelt főelőadó